Nominace na Ceny Jantar za populární hudbu: Interpretka roku 2020


Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oblasti populární hudby za rok 2020. V kategorii Interpretka roku byly nominovány Pavla Gajdošíková, Lenka Szabó Hrůzová a Vladivojna La Chia. Kdo z nich ocenění získá, bude zveřejněno po závěrečném hlasování poroty na galavečeru, který se bude konat na konci léta v ostravské aule Gong.

Porota pro populární hudbu rozhodovala ve složení Milan Bátor (předseda), Martin Hradečný, Lukáš Hradil, Richard Piskala, Kamil Rudolf, Antonín Kocábek a Igor Vašut.

Pavla Gajdošíková získala nominaci za album InVerze, které v roce 2020 vydala s ostravskou kapelou Tamala. Její hluboký sytý alt zvládá různé odstíny něhy i skepse, okouzluje nevšední barevností i explozivní dynamikou s rockovým ostřím. Gajdošíková pracuje s hlasem koncepčně a citlivě. Její básnické texty vyrůstají z osobních zkušeností a vymykají se běžnému průměru rockových žánrů. 

Lenka Szabó Hrůzová byla nominována za album Podivín Svět. Nahrávka završuje její cestu od skromných začátků k jednomu z nejvýraznějších hlasů současnosti. Lenka Hrůzová se na svém debutu představila jako ambiciózní zpěvačka, která ví, co chce říct. Svůj impozantní hlas zbavila zbytečných pout a obklopila se spolehlivou kapelou, s níž dokázala lidsky i hudebně souznít.

Vladivojna La Chia byla nominována za album Hrdinům naší doby. Na něm se vyrovnala s osudem ruské básníky Anny Barkovové, jejíž tvorbu poslední léta zhudebňovala. Nahrávka Vladivojny představuje vkusné, překvapivě jemné a propracované poselství o tom, že každá totalita má své svědky, obžalobu a nesmí být zapomenuta. Vladivojna tak učinila se zaujetím, které se vyznačuje něžnou, ale nekompromisní účastí a aktivní rezistencí proti všem formám nesvobody a útisku.

Kdo z nominovaných umělců se stane laureátem Ceny Jantar, rozhodne porota svým hlasováním před galavečerem, který se uskuteční na konci léta.

Ceny Jantar, které se konají pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už počtvrté. Kromě výročních cen budou i letos na galavečeru uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Datum galavečera bude zveřejněno během několika následujících dní. Program bude v případě příznivé epidemiologické situace přístupný i pro širokou veřejnost, v opačném případě proběhne jen v online formě.