Nominace na Ceny Jantar za populární hudbu: Interpret roku 2020


Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oblasti populární hudby za rok 2020. V kategorii Interpret roku byli nominováni Marian Friedl, Štěpán Kozub a Jaromír Nohavica. Kdo z nich se stane laureátem ceny, bude zveřejněno po závěrečném hlasování poroty na galavečeru, který se bude konat ??? v ostravské aule Gong.

Porota pro populární hudbu rozhodovala ve složení Milan Bátor (předseda), Martin Hradečný, Lukáš Hradil, Richard Piskala, Kamil Rudolf, Igor Vašut a Antonín Kocábek.

Marian Friedl získal nominaci za nahrávku Jedenáct podob lásky. Album věnované památce houslistky Jitky Šuranské má osobitý nadžánrový rukopis. Společným jmenovatelem všech písní je Friedlova bezbřehá hudební fantazie, stejně jako otevřenost širokým hudebním i kulturním podnětům. Lidové i autorské písně Friedla spojuje téma lásky ve variabilních, milostných, odlehčených i tragických podobách. 

Štěpán Kozub získal nominaci za album Prásknu bičem, které natočil ve spolupráci s textařem a skladatelem Jiřím Krhutem. Známý ostravský herec se postaral o jedno z největších překvapení roku. Kozubův zpěv nepostrádá přitažlivé napětí, má krásnou barvu a zní s překvapivou snadností a jistotou. Kolekce písní, pod níž jsou autorky podepsáni Štěpán Kozub s Jiřím Krhutem, svou posmutnělou šedí vystihuje genia loci Ostravy a jeho specifickou atmosféru.

Jaromír Nohavica byl nominován za album Máma mi na krk dala klíč. Na tom Nohavica představil mimořádně sugestivní písně, které patří k tomu nejlepšímu z jeho obsáhlé tvorby. Texty jsou plné poezie a skrytých významů. S vzácnou opravdovostí a  upřímností přinášejí generační svědectví o době a lidech, kteří ji vytvářejí. Nohavica zpívá o životě způsobem, který je nenapodobitelný a srozumitelný všem.

Kdo z nominovaných umělců se stane laureátem Ceny Jantar, rozhodne porota svým hlasováním před galavečerem, který se uskuteční na konci léta.

Ceny Jantar, které se konají pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už počtvrté. Kromě výročních cen budou i letos na galavečeru uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Datum galavečera bude zveřejněno během několika následujících dní. Program bude v případě příznivé epidemiologické situace přístupný i pro širokou veřejnost, v opačném případě proběhne jen v online formě.