CENY JANTAR | Cenu Jantar mají Kahánek, Kněžíková, Hruška, Kočko a další. Schodiště slávy ovládli Ovčáček a Báchorek

Cenu Jantar mají Kahánek, Kněžíková, Hruška, Kočko a další. Schodiště slávy ovládli Ovčáček a Báchorek

Ceny Jantar pro umělce s vazbami na Moravskoslezský kraj byly v pondělí 31. srpna 2020 již potřetí uděleny v ostravské aule Gong. Za celoživotní přínos byli oceněni výtvarník Eduard Ovčáček a skladatel Milan Báchorek. Držiteli výročních cen za rok 2019 se stali například písničkář Tomáš Kočko a skladatelka Beata Hlavenková, sopranistka Kateřina Kněžíková, výtvarník Aleš Hudeček, básník Petr Hruška či skupiny Kofe-in a Mirai. Celkem bylo rozdáno 18 skleněných sošek s prvkem jantaru, z toho dvě sošky pro laureáty ceny za celoživotní přínos, které mají pozlacené dno.

Jména Eduarda Ovčáčka a Milana Báchorka budou v nejbližších dnech zvěčněna na ocelových hvězdách, které budou umístěny v Dolních Vítkovicích na Jantarovém schodišti slávy na vítkovické Bolt Tower. Doplní zde hvězdy loňských laureátů Jindřicha Štreita a Marie Rottrové.

Výsledky Cen Jantar za nejvýraznější umělecké počiny roku 2019 sice byly spočítány a zapečetěny již na začátku března, kvůli pandemii je ale museli pořadatelé držet půl roku pod pokličkou, než epidemiologická situace umožnila galavečer uspořádat a třetí ročník tak mohl být důstojně uzavřen.

Podrobnou reportáž z pondělního slavnostního udílení cen si budete moci přečíst v úterý na stránkách kulturního portálu Ostravan.cz, jenž je hlavním mediálním partnerem akce a zároveň nezávislým koordinátorem devíti odborných porot, které o cenách rozhodují.

LAUREÁTI CENY JANTAR 2019

CENY ZA CELOŽIVOTNÍ DÍLO

EDUARD OVČÁČEK,
MILAN BÁCHOREK

POPULÁRNÍ HUDBA 2019

INTERPRET ROKU: TOMÁŠ KOČKO,
INTERPRETKA ROKU: BEATA HLAVENKOVÁ,
KAPELA ROKU: MIRAI,
PÍSEŇ ROKU: BOUŘE (KOFE-IN),

ARTIFICIÁLNÍ HUDBA 2019

INSTRUMENTALISTA ROKU: IVO KAHÁNEK,
HUDEBNÍ TĚLESO ROKU: BENDA QUARTET

DIVADLO 2019

BALET/ MUŽI: MATTHIAS KASTL,
BALET/ŽENY: SHINO SAKURADO,

OPERA/ŽENY: KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ,
OPERA/MUŽI: LUCIANO MASTRO,

MUZIKÁL A OPERETA/ŽENY: MARTINA ŠNYTOVÁ,
MUZIKÁL A OPERETA/MUŽI: TOMÁŠ SAVKA,

ČINOHRA/ŽENY: LADA BĚLAŠKOVÁ,
ČINOHRA/MUŽI: JAKUB BURÝŠEK

LITERATURA 2019

PETR HRUŠKA

VÝTVARNÉ UMĚNÍ 2019

ALEŠ HUDEČEK