CENY JANTAR | Nominace na Ceny Jantar za populární hudbu: Kapela roku 2020

Nominace na Ceny Jantar za populární hudbu: Kapela roku 2020

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oblasti populární hudby za rok 2020. V kategorii Kapela roku byly nominovány skupiny Behind The Door, Ensemble Flair a Tara Fuki. Kdo z nich se stane laureátem ceny, bude zveřejněno po závěrečném hlasování poroty na galavečeru, který se bude konat v létě ostravské aule Gong.
Porota pro populární hudbu o nominacích rozhodovala ve složení Milan Bátor (předseda), Martin Hradečný, Lukáš Hradil, Richard Piskala, Kamil Rudolf, Igor Vašut a Antonín Kocábek.

Kapela Behind The Door byla nominována za album RA! Čtvrtý počin frýdecko-místecké formace překvapil multižánrovým rozpětím a hutnou energií. Album provází mimořádná souhra, hravost, nezaměnitelný humor a zvuková kreativita. Výraznou skladatelskou invenci členů kapely ilustrují silné instrumentální příběhy. Skvělé instrumentální výkony nejsou u Behind The Door záležitostí pouhé exhibice, ale fungují jako osobitá forma komunikace, v níž jsou slova zbytečná.

obrazek článku

Kapela Ensemble Flair získala nominaci za nahrávku Kapka ke kapce. Ta se úspěšně vydala cestou vytříbené autorské tvorby, která má folklorní kořeny a korunu složenou z pestré škály vlivů. Album Kapka ke kapce je sugestivní kolekcí písní, které uhrančivým hlasem vypráví zpěvačka Klára Blažková. Ensemble Flair překračují folklorní hranice a mají odvahu tvořit živelnou hudbu, která kráčí proti trendům.

Kapela Tara Fuki byla nominována za album Motyle. Na něm dvojice zpívajících violoncellistek překvapila českými texty a drsnějším zvukem. Hudba Tara Fuki osciluje mezi zádumčivostí a nespoutaně bezbřehou muzikalitou. Vyznačuje se osobitostí a mystickou krásou, s níž tyto dámy vzdorují životním úskalím. Přitom se nebojí vyznat se z osobních hořkostí, nadějí a emocí způsobem, který je napoprvé i navždy zapamatovatelný.

Která z nominovaných kapel se stane laureátem Ceny Jantar, rozhodne porota svým hlasováním před galavečerem, který se uskuteční na konci léta.

Ceny Jantar, které se konají pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už počtvrté. Kromě výročních cen budou i letos na galavečeru uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Datum galavečera bude zveřejněno během několika následujících dní. Program bude v případě příznivé epidemiologické situace přístupný i pro širokou veřejnost, v opačném případě proběhne jen v online formě.