CENY JANTAR | Nominace na Ceny Jantar za populární hudbu: Píseň roku 2020

Nominace na Ceny Jantar za populární hudbu: Píseň roku 2020

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v oblasti populární hudby za rok 2020. V kategorii Píseň roku byly nominovány písně Prásknu bičem Jiřího Krhuta a Štěpána Kozuba, September Maria Šeparoviče & Bandu a do třetice Emil P. Jaromíra Nohavici. Která z nich se stane vítěznou písní, bude zveřejněno po závěrečném hlasování poroty na galavečeru, který se bude konat na konci léta v ostravské aule Gong.

obrazek článku

Porota pro populární hudbu rozhodovala ve složení Milan Bátor (předseda), Martin Hradečný, Lukáš Hradil, Richard Piskala, Kamil Rudolf, Antonín Kocábek a Igor Vašut.

Prásknu bičem Štěpána Kozuba a Jiřího Krhuta je baladou, která je tentokrát spoře oděná jen do klavírního a decentně elektronického doprovodu. Přesto je sugestivita této písně obrovská, protože zasahuje do všech aspektů intimity ve vztahu. Působivá atmosféra a hluboce prožitý zpěv Kozuba, jakož i doprovodné vokály vytváří z této písně hypnotickou záležitost, která trvale utkví v paměti.

Emil P. Jaromíra Nohavici je písní o životě v celé jeho zdánlivé slávě i tragice. Legendární písničkář ji koncipoval jako dojemný příběh svého přítele Emila, který umírá na nevyléčitelnou nemoc. Nohavica se v brilantním a sebezpytném textu vyhnul sentimentalitě a a vydal se cestou básnické sebereflexe. Jeho pohled je inspirativní, protože vidí své vlastní činy kritickou perspektivou. Píseň zní jako nadčasová výzva potřeby soucitu s lidmi, kteří měli méně štěstí než my.

September Maria Šeparoviče a bandu je sladce romantická balada s jemně odstíněnou dynamikou. Smyslná a zazněná píseň zní zpočátku s důvěrnou intimitou, na opačném konci spektra se však Šeparovič „zakousne“ do refrénu jako pravý soulový zpěvák. September je skladba, která se přiznává k tradici legend typu Erika Claptona, ale má dost sil na vlastní názor, špičkový zvuk i provedení.

Kdo z nominovaných umělců se stane laureátem Ceny Jantar, rozhodne porota svým hlasováním před galavečerem, který se uskuteční na konci léta. Ceny Jantar, které se konají pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány už počtvrté. Kromě výročních cen budou i letos na galavečeru uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje. Datum galavečera bude zveřejněno během několika následujících dní. Program bude v případě příznivé epidemiologické situace přístupný i pro širokou veřejnost, v opačném případě proběhne jen v online formě.