CENY JANTAR | Nominace na Cenu Jantar za literaturu získali Chlupová, Chrobák, Polách a Šťastná

Nominace na Cenu Jantar za literaturu získali Chlupová, Chrobák, Polách a Šťastná

Odborná porota Moravskoslezských uměleckých Cen Jantar zveřejnila nominace v literární kategorii. Nominovaná byla jedna próza a tři básnické sbírky. Nominováni byli (v abecedním pořadí) Danuta Chlupová za román Jizva a básníci Jakub Chrobák, Roman Polách a Irena Šťastná za sbírky vydané v roce 2021. O nominacích v literární kategorii rozhodla odborná porota ve složení Libor Magdoň, Iva Málková, Jan Malura, Joanna Maksym Benczew a Simona Martínková Racková, která byla letos zvolena předsedkyní poroty. O tom, kdo cenu získá, rozhodne porota krátce před vyhlášením, které se uskuteční 25. dubna v Ostravě.

Danuta Chlupová: Jizva (Vyšehrad, Praha 2021)

Román Danuty Chlupové Jizva patří k širokému proudu současné prózy, který reflektuje stále živá traumata moderních dějin. Pomocí dvou vypravěčských linií nachází autorka způsob, jak srozumitelně a zároveň dramaticky přiblížit tragédii v Životicích, významnou, ale dnes už poněkud zapomenutou válečnou událost z česko-polského pomezí. České verzi předcházelo vydání v polštině.

obrazek článku

Jakub Chrobák: V krvavinách (Pavel Kotrla – Klenov, Bystřička 2021)

Chrobákovy básně na první přečtení upoutají anonymním citováním cizích promluv. Kousky řeči ve valašském nářečí, téměř filozofické průpovídky i vulgární slovní gesta mohou někdy naznačovat nadhled, často však také bezradnost v bolavých situacích. Jadrnost a někdy až brutalita tu představuje kontrastní látku pro vyjadřování něhy a pokory.

obrazek článku

Roman Polách: Délka života ve volné přírodě (Graphic House v edici Landek, Ostrava 2021)

Roman Polách ve svých básních působivě vykresluje situaci či zárodek příběhu, v němž hrdinové nakonec přijdou o svou hlavní roli. Už nejsou aktéry či pozorovateli, sami jsou pozorováni. Sbírka tak sugestivně zprostředkovává osvobozující okamžiky, kdy je člověk schopen opustit egoistickou perspektivu a aspoň na chvilku si uvědomit sám sebe v souvislostech celé přírody.

obrazek článku

Irena Šťastná: Dny. Noci. A co víc? (Srdeční výdej, Brno 2021)

Básnická sbírka Ireny Šťastné Dny. Noci. A co víc? představuje precizně myšlenkově a kompozičně propracovaný celek. V segmentech událostí a sedimentech života se vyjevuje DNA lyrické tvorby s jedinečnými a srozumitelnými zlomky obrazů odolného, vzdorujícího a současně narušeného a chátrajícího života.

obrazek článku